ban231

  • Szczur wędrowny (Rattus norvegicus)
    Szczur wędrowny (Rattus norvegicus)

    Wywodzi się z południowo-wschodniej Azji. Pierwsze doniesienia o pojawieniu się tego gatunku w Europie pochodzą z Anglii z 1732 roku. Jako gatunek synantropijny rozprzestrzenił się na całym świecie. W wielu miastach populacja tych gryzoni może przewyższać liczbę mieszkańców danego miasta. Najchętniej zamieszkuje piwnice, kanalizację, wysypiska śmieci, magazyny i składy. Chętnie przebywa w okolicy wody, dobrze pływa. Jest wszystkożerny, z dużym udziałem pokarmu zwierzęcego. Aktywny całą dobę, najbardziej w nocy.

  • Kuna domowa (Martes foina)
    Kuna domowa (Martes foina)

    Występuje w niemal całej Europie oraz w strefie klimatu umiarkowanego Azji, aż po Himalaje i Chiny. W Europie jest spotykana od północnej Danii po zachodnią Hiszpanię i – na południe – po Włochy i niektóre wyspy na Morzu Śródziemnym i Egejskim. W Polsce występuje na całym obszarze kraju, zwykle w okolicach ludzkich siedzib, ruinach, lasach, a także w centrach dużych miast. W stanie Wisconsin w USA zaadaptowała się do warunków naturalnych mała populacja kun domowych, które zostały tam sprowadzone jako zwierzęta domowe

  • Karaczan prusak (Blatella germanica)
  • Kret europejski (Talpa europaea)
    Kret europejski (Talpa europaea)

    gatunek owadożernego ssaka z rodziny kretowatych, zaliczanej do rzędu Soricomorpha, zwyczajowo nazywany kretem.
    Zamieszkuje łąki i pola Europy i Azji Środkowej. W Polsce jest objęty ochroną gatunkową częściową. Największe kopce pojawiają się na glebach bagiennych, dochodzą nawet do 90 cm wysokości. Na powierzchni ziemi porusza się niezdarnie i rzadko się na niej pojawia.

  • Szerszeń europejski (Vespa crabro)
    Szerszeń europejski (Vespa crabro)

    gatunek owada z rodziny osowatych (Vespidae), z grupy żądłówek, największy z osowatych występujących w Europie Środkowej, pospolity na terenie całej Polski, zwłaszcza w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Żywi się owadami, owocami oraz sokami niektórych drzew. Jego użądlenie może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Jest gatunkiem typowym rodzaju Vespa

  • Mysz domowa (Mus musculus)
    Mysz domowa (Mus musculus)

    gatunek gryzonia z rodziny myszowatych. Jest gatunkiem synantropijnym, który prawdopodobnie pochodzi od myszy zamieszkującej stepy i tereny półpustynne od północnej Afryki, poprzez południowo-wschodnią część Europy aż po Wyspy Japońskie. Obecnie znajduje się ją wszędzie tam, gdzie żyje człowiek (nawet na stacjach antarktycznych). Mysz domowa, odznaczając się doskonałymi zdolnościami adaptacyjnymi, pojawiła się w domostwach ludzkich prawdopodobnie od początków ludzkiej gospodarki rolniczej. Jest wszystkożerna i łatwo może się przystosować do różnego rodzaju pokarmu (np. pokarm wyłącznie roślinny lub wyłącznie pochodzenia zwierzęcego). Nie gromadzi zapasów. Także trudne warunki środowiska nie są dla myszy przeszkodą. Wystarczy wspomnieć, że żyje w kopalniach, a także chłodniach, gdzie temperatura nie wzrasta powyżej 0 °C.

Zwalczanie os i szerszeni

ZWALCZANIE OS I SZERSZENI

 

 

Sezon letni niesie ze sobą nie tylko wizję błogiego odpoczynku na łonie natury, ale również towarzystwo owadów, które nie jest przez nas mile widziane. Gniazda os i szerszeni to uciążliwy problem, którego zwalczanie na własną rękę może być tragiczne w skutkach. Usuwanie gniazd owadów wymaga doświadczenia oraz ogromnej wiedzy na ten temat. Użądlenia os lub szerszeni są niebezpieczne zwłaszcza dla małych dzieci.

 

Aby uniknąć obecności owadów w mieszkaniu warto rozważyć zakup moskitiery montowanej w oknie, co w znacznym stopniu ograniczy im dostęp do naszych pomieszczeń. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeciwko owadom, które najczęściej stosuje się do opryskania futryn okien i drzwi balkonowych. Pomaga to stworzyć barierę, która utrudnia owadom drogę do wnętrza naszych domów.

 

Jeśli w naszej okolicy pojawiły się gniazda os lub szerszeni, nie należy usuwać ich samemu, a pozostawić to fachowcom. Owady zakładają gniazda w ziemi, w norach po gryzoniach, pod korzeniami drzew, w dziuplach, pod okapami dachów, na balkonach, w warstwach ocieplających dach, w budkach dla ptaków, na ambonach myśliwskich i wielu innych miejscach. Gniazda budowane są z masy papierowej woskowanej, która powstaje z przerobionego drewna i śliny owadów.

 

Okres zakładania gniazd przypada na wiosnę. Zapłodnione samice zimują, wewnątrz gniazda samica buduje plastry, do których składa jaja. Po trzech miesiącach następuje największy rozwój kolonii, a pod koniec lata wylęgają się samce i płodne samice.

 

Środki używane przez fachowców do zwalczania os i szerszeni są niezwykle skuteczne, dlatego nie warto ryzykować utraty zdrowia bądź nawet życia, a usunięcie gniazd zlecić firmie, która dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy wykona to zadanie szybko, skutecznie i bezpiecznie.

 

 

Użądlenia pszczół, os i szerszeni-pierwsza pomoc

Ukąszenia dorosłego człowieka przez pszczoły, osy czy szerszenie wywołuje promieniujący ból oraz miejscowe zapalenie. Gorzej jeżeli użądlone zostanie małe dziecko lub osoba o skłonnościach alergicznych, wówczas mogą wystąpić poważniejsze objawy lub śmierć. U niektórych ludzi reakcja alergiczna może wystąpić po pierwszym użądleniu, wtedy każde kolejne ukąszenie powoduje silną reakcję alergiczną. Objawy temu towarzyszące to duszności, łzawienie, obrzęk policzków, warg, oczu a w najgorszym przypadku wstrząs. Użądlenia są najbardziej niebezpieczne dla dzieci, gdyż u nich wyjątkowo szybko dochodzi do zaburzeń pracy serca oraz zapaści.

Jak działać?

Użądlenie przez pszczołę jest najniebezpieczniejsze, gdyż w przeciwieństwie do os i szerszeni, osa zostawia żądło w ciele ofiary. Ważne, aby w takiej sytuacji jak najszybciej usunąć żądło, najlepiej zrobić to pęsetą. Wyciąganie żądła palcami nie jest wskazane, gdyż na jego końcu znajduje się pęcherzyk wypełniony jadem, którego uciskanie powoduje spływanie jadu do skóry. Po pozbyciu się żądła, należy przygotować kompres z sody oczyszczonej, który neutralizuje kwas mrówkowy. Skutecznym okładem jest również woda z octem lub amoniakiem. W przypadku poważnych objawów w postaci obrzęku gardła, ust czy duszności lub zapaści konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza oraz podanie leków odczulających.

Jak uniknąć użądlenia?

Decydując się na miejsce odpoczynku należy upewnić się, że w pobliżu nie znajduje się żadna pasieka. W razie trafienia na gniazdo szerszeni czy os pod żadnym pozorem nie należy ruszać gniazda, aby nie sprowokować owadów. Wystarczy się spokojnie oddalić od gniazda. Gdy znajdujemy się na łące szukamy miejsca z dala od koniczyny, ponieważ jest to roślina miododajna przyciągająca dużą ilość pszczół. Wszelkiego rodzaju słodkie napoje, czy owocowe przekąski należy szczelnie zamykać, aby ich zapach nie wabił owadów. Warto również pamiętać, aby mieć przy sobie apteczkę. Powinna ona zawierać żel łagodzący użądlenia, wapno oraz przeciwuczuleniowe leki, które w razie potrzeby od razu aplikujemy. Osobom uczulonym na jad należy szybko podać ampułkostrzykawkę z adrenaliną.

 

 

 

 

Jak wypędzić kreta z ogródka?

 

Nikt nie lubi się dzielić swoją własnością z kimś obcym, a co mowa o dzieleniu się swoim pięknym ogrodem z kretem? Te niewielkie ssaki są pod ochroną, dlatego ich zabijaniu mówimy stanowcze i zdecydowane - raczej nie. Chociaż krety mogą wydawać się niegroźne, to potrafią zniszczyć nasz ogród oraz ciężką pracę poświęconą na jego przygotowanie. Jak zatem przepędzić nieproszonych gości?


Kopiec kreta i nie tylko  

 


Warto jednak na początek wspomnieć, że kret może być również czasem pomocny, gdyż jego przysmakiem są owady żerujące na naszych uprawach. I tu robi nam przysługę. Jednak potrafi być też podły i nikczemny, gdy wyjada wszystkie dżdżownice użyźniające naszą glebę oraz tworzące naturalny nawóz dla naszych roślin. Poza niszczeniem gleby od środka, powstające krecie kopczyki potrafią zepsuć wizualnie nawet najpiękniejszy ogród, przez co cała wykonana praca gospodarza legnie w gruzach.

 

Powstanie ogrodowe

 

No cóż, istnieje kilka ciekawych zastosowań profilaktycznych i zwalczających obecność kreta. Warto jednak zacząć od tego, że kret nie jest szkodnikiem, jednak lubiany też nie jest... Zanim ten zwierzak zagości w Twoim ogrodzie, zaskocz go i zasadź rośliny o intensywnych zapachach typu czosnek, czy bazylia. Jednak sprawdza się to wyłącznie jako działanie profilaktyczne. Co jednak, gdy lokator już polubił Twoje miejsce? Musisz wiedzieć, że czarny książę nie znosi intensywnych zapachów, dźwięków i wibracji. Warto tą wiedzę wykorzystać do wojny. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest zainstalowanie w krecim tunelu odtwarzacza elektroakustycznego, który emituje impulsy o wysokiej częstotliwości. Jeżeli nie jesteś w posiadaniu profesjonalnego urządzenia, wykorzystaj szklaną butelkę. Zakop ją do połowy w ziemi (otworem do góry). W ten sposób podczas wiatru nastąpi wibracja dochodząca do wnętrza ziemi. Można również skorzystać z gotowych substancji zapachowych, postępując zgodnie z instrukcją na ulotce. Krety nie tolerują aromatów roślin takich jak aksamitka,wilczomlecz, czy wcześniej wymieniona bazylia. Karbid także dobrze sprawdzi się w odstraszeniu nieproszonego gościa.

 


A to warto wiedzieć

 


Doświadczony ogrodnik wie, że kret szybko przyzwyczaja się nawet do niekorzystnych warunków. Szacowany czas przystosowania zwierzaka do naszych działań, to 2 do 3 tygodni. Warto więc wziąć to pod uwagę i dobrze wykorzystać czas spędzony z kretem.

 

 

 

 

 

Jak pozbyć się myszy z domu?

 


Jesień to trudny czas dla myszy, dlatego szukają schronienia w ciepłych i przytulnych miejscach, czyli w Twoim domu. Problem mysich lokatorów dotyka wiele domostw. Szukają one pożywienia w resztach naszych obiadów. Gryzonie są przyciągane przez zapach wyrzuconego przez nas jedzenia, co odbierają jako zaproszenie na darmowe posiłki. Nic dziwnego, że później dziwią się na widok zastawionej pułapki. Istnieją jednak na sposoby wypędzenia tych niechcianych lokatorów.


Podstawową zasadą jest właściwe zabezpieczenie resztek jedzenia z naszego domu, tak, aby uniemożliwić zwierzętom dostanie się do nich. Regularne utrzymywanie domu w czystości oraz wyrzucanie odpadków, powinno pomóc w walce z tymi futrzakami. Jednak jeżeli zauważyliśmy pozostawione pamiątki w postaci mysich kupek, to znak, że wojna się dopiero zaczyna... Najpierw należy uważnie poszukać miejsca skąd myszy mają do nas dostęp i je zabezpieczyć np. za pomocą sylikonu. Jeżeli jednak nie masz ochoty na przeszpiegi lub nie jesteś w stanie dotrzeć do miejsca zbrodni, należy posunąć się do bardziej radykalnych działań. W miejscu, w którym podejrzewasz bytowanie gryzoni, posyp cienką warstwę talku lub mąki. Dzięki temu bez problemu dostrzeżesz małe łapki i dojdziesz do punktu ich bytowania, który należy zabezpieczyć trwałym materiałem.


Najbardziej popularny sposób na walkę z gryzoniami to pułapki. Jednak ta metoda jest odpowiednia dla osób cierpliwych, gdyż mysz, albo się na pułapkę złapie, albo nie. Miejsce ulokowania pułapki ma wielkie znaczenie, dlatego aby nie tracić czasu warto znać dokładne umiejscowienie gryzonia. Jest jeszcze jedna skuteczna, jednak niekoniecznie humanitarna opcja...polowanie na myszy. Miejsce, w którym znajdują się te słodkie zwierzaczki otacza się siatką, po czym następuje wypłoszenie z ich norek za pomocą gazu i wody. Podczas ucieczki zwierząt po prostu się je zabija.


W przypadku, gdy żadne z powyższych działań nie przynosi pożądanego efektu, lub gdy nie mamy siły sami zmierzyć się z tym problemem, warto skorzystać z profesjonalnych usług. Zawodowiec w tej dziedzinie, bez problemu poradzi sobie z nieproszonymi lokatorami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pięćdziesiąt twarzy kuny domowej

 

Kuna domowa posiada wiele twarzy. Z jednej strony jest milusińskim zwierzakiem o słodkim pyszczku i miękkim futerku. Istnienie kuny jest dla nas poniekąd korzystne, ponieważ jej przysmakiem są wszelkiego rodzaju gryzonie, które zagrażają naszym uprawom i zapasom. Ich likwidacja zajmuje jej chwilę. Jednak to koniec plusów kuny, gdyż kuna bywa również nieprzyjazna, a wręcz uciążliwa. Potrafi wyrządzić niemałe szkody w naszym ogrodzie zjadając owoce z drzew i krzewów, podkradając jajka z kurników oraz polując na ptaki ozdobne, co jest szczególnie przykre, gdy prowadzimy własną hodowlę. W naszym domu, również wyrządza spore szkody. Jest nawet skłonna do niszczenia ocieplenia budynku czy uszkadzania wszelkiego rodzaju kabli. Tak więc, jeżeli już uznamy, że jest nieproszona w naszym domu, należy posunąć się do radykalnych działań.

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że kuna jest gatunkiem żyjącym na specjalnych prawach, a walka z nią jest dość trudna i męcząca. Zrezygnuj z powszechnych trutek, nie tylko ze względów humanitarnych, ale także dlatego, że istnieje ryzyko, iż trutka wpadnie w zasięg Twojego psa lub kota. Poza tym, otrute zwierze padnie na strychu lub w innym miejscu, przez co stanie się źródłem zakażenia i nieprzyjemnego zapachu. Wypróbuj więc prostą i jednocześnie skuteczną metodę pozbycia się kuny domowej. Najlepiej więc zaopatrzyć się w żywoałowną pułapkę, w którą zwabia się zwierzęta, a po całym procesie schwytania wywozi się je do lasu. Jednak należy pamiętać, że instalując pułapkę nie wolno dotykać jej gołymi rękami, gdyż kuny bez większego problemu wyczują zapach człowieka. Nie należy też oczywiście zapominać o przynęcie np. w postaci smacznego jajka. Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, aby walczyć z kuną, warto skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców. Aby pozbyć się tego wątpliwie uroczego czworonoga, można skorzystać z dostępnych na rynku odstraszaczy dźwiękowych, które to emitują ultradźwięki o zmiennej częstotliwości, niewyczuwalne dla ucha ludzkiego. W sklepach dostępne są również odstraszacze na bazie aerozolu, które są szczególnie skuteczne do ochrony auta i poddasza domu. Dobrym pomysłem jest również rozłożenie na trasie kuny oraz w pobliżu jej gniazda, świeżo wyczesanej sierści psa. Stosując się do powyższych rad, istnieje duża szansa na pozbycie się nieproszonego gościa z naszego domu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak zwalczyć mole spożywcze?


Każdy, kto miał do czynienia z tymi insektami wie, jak bardzo są to nieproszeni goście. Zwalczanie moli spożywczych jest uciążliwe, ale nie niemożliwe. Jak więc pozbyć się moli? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

 


Pierwszym krokiem w pozbyciu się moli, jest usunięcie wszystkich produktów z szafki. Należy je wyrzucić do kontenera na zewnątrz, a nie do kosza na śmieci w domu. Następnie wyczyść dokładnie wszystkie szafki. Najlepiej użyj do tego odkurzacza, który skutecznie wciągnie wszystkie podejrzane zanieczyszczenia. Do czyszczenia szafek użyj ciepłej wody z mydłem i pozostaw szafki na jakiś czas do zupełnego wyschnięcia.

 

W dalszym etapie walki z tymi szkodnikami, spryskaj szafki octem lub olejkiem eterycznym. Do tego procesu zmieszaj 110g octu, 1/2 łyżeczki olejku eukaliptusowego, 1/2 łyżeczkę olejku cytrynowego oraz 1/4 łyżeczki olejku lawendowego. Cała mieszkanka odstraszy swoim zapachem mole, dzięki czemu żaden z nich nawet na chwilę nie zajrzy do Twojej kuchni. Mole nie tolerują też zapachu liści laurowych, mięty oraz goździków. Dlatego przygotuj z nich napar. Jego intensywny zapach pogoni owady. Innymi aromatami, które źle wpływają na mole są zapach wanilii oraz pomarańczy. Po takim biologicznym ataku, na koniec starannie umyj wszelkie słoiki, w których przechowujesz produkty.

 

Bardzo dobrym rozwiązaniem do przechowywania artykułów spożywczych jest stosowanie słoików z gumką. Wówczas mole mają znacznie utrudniony dostęp do produktów.

 


Wydaje się, że starcia z molami spożywczymi czy innymi szkodnikami, które żerują w pełnoziarnistych produktach, to walka z wiatrakami. Jednak ważne, aby się nie poddawać, gdyż mamy realną szansę na wygraną. Wystarczy korzystać z wymienionych wyżej rad, aby ustrzec się przed tymi nieproszonymi lokatorami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naturale sposoby na mszyce

 

Te małe szkodniki potrafią zdziałać wiele szkód w naszym ogrodzie czy szklarni. Mszyce atakują krzewy, drzewa owocowe. Pozostawiają za sobą zdeformowane liście oraz uszkodzone pąki kwiatowe. Niektóre gatunki mszyc ograniczają się do atakowania jednego rodzaju roślin, jednak inne atakują każdą roślinę, która stanie im na drodze.

 


Broń chemiczna


Taka taktyka jest ostatecznością. Przede wszystkim należy pamiętać, że korzystając ze środka chemicznego zagrażamy nie tylko mszycom, ale także naszym drzewom, owocom oraz całemu środowiskowi. Po za tym taka chemia oprócz zwalczania mszyc, wytępić może także inne organizmy korzystne dla środowiska, a nawet takie, które są naturalnym wrogiem dla mszyc. Dlatego w pierwszej kolejności należy sięgnąć do naturalnych metod zwalczania szkodników.

Natura dobra na wszystko


Bardzo dobrą metodą na przepędzenie intruzów jest korzystanie z preparatów opracowanych na bazie roślin,a może być to gnojówka, wyciągi czy wywary.

 

Gnojówka- taki środek najlepiej przygotować w dużym plastikowym pojemniku typu beczka. Wystarczy zalać odpowiednią ilość materiału roślinnego (najlepiej w proporcjach 10:1) i odczekać 2-3 tygodnie do momentu, gdy płyn zrobi się klarowny i przestanie się pienić. Aby pozbyć się przykrego zapachu można dodać do preparatu mączki dolomitowej.

 

Wyciąg- aby uzyskać taki preparat należy zalać zimną wodą materiał roślinny, a następnie pozostawić go w ciepłym miejscu na około 24 godziny. Należy jednak pamiętać, że trzeba zużyć płyn w ciągu jednego dnia, gdyż dłuższe przechowywanie zmieni jego właściwości. Takiego wyciągu nie należy rozcieńczać. Do uzyskania takiej substancji najczęściej stosuje się pokrzywę ( 1 kg. Pokrzywy : 10 l. Wody), łuski cebuli ( 200 g łusek : 10 l. Wody), mniszek lekarski ( 400g liści : 10 l. Wody), czosnek (200 g. : 10 l. Wody) oraz bylicę piołun (300 g. ziela : 10 l. Wody).

 

Wywar- jego przygotowanie podobne jest do przygotowania wywaru, jednak ten płyn należy dodatkowo podgrzać na ogniu przez pół godziny. Taki preparat stosuje się po rozcieńczeniu wodą w proporcjach 1:4. Do przygotowania takiego wywaru wykorzystuje się czosnek ( 200 g : 10 l. Wody ), krwawnik pospolity ( 1 kg. : 10 l. Wody), pomidory ( 1 kg. : 10 l. Wody) lub szare albo potasowe mydło ( 200 g. mydła : 1 l. Wody).

 

Naturalne metody walki z mszycami są znacznie korzystniejsze. Stosując się do powyższych rad, już żadne drzewo czy krzew nie ucierpi. Podstawą jest jednak zachowanie odpowiednich proporcji przygotowując preparaty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak pozbyć się szczura?


Szczury są szczególnie nieproszonymi lokatorami w naszym ogrodzie czy domu. Są bardzo niebezpieczne, gdyż są nosicielami chorób i pasożytów. Ważne, aby jak najszybciej podjąć walkę z nimi, gdyż te inteligentne zwierzęta bardzo szybko się rozmnażają i wyrządzają ogromne szkody. Dowodów na obecność szczurów jest wiele. Przede wszystkim jeżeli zauważysz nadgryzione kable, naruszone zapasy żywności, uszkodzenia w drewnianych elementach czy odchody, oznacza to, że szur zagościł na dobre w Twoim domu. Bywa również sytuacja rodem z horroru, gdy staniemy twarzą w twarz z gryzoniem. Wówczas jest stuprocentowa pewność, że nie jesteśmy sami...

 

Sposoby na walkę ze szczurami

 


Pułapki. W takiej pułapce zostawiamy smakołyk, który ma zwabić gryzonia. Gdy intruz skusi się po pokarm, mechanizm pułapki uruchamia się i uśmierca zwierzę. Wówczas należy pozbyć się zwłok, co nie należy do przyjemności. Należy pamiętać, żeby pułapkę zostawić w takim miejscu, aby nie wpadły w nią domowe zwierzęta, ale jednocześnie aby miejsce zasadzki dawało szansę na zwabienie szczura.

 

Trutki. Taki środek wywołuje śmierć szczura po spożyciu. Ich wygląd oraz zapach jest zachęcający, aby gryzoń dał się nabrać. W tym przypadku, również należy pamiętać o odpowiedniej lokalizacji trutki, aby nie stała się ona interesująca dla naszych domowych pupili. Na rynku istnieją trutki w płynie, w postaci granulek, a także pasty czy kostek. Takie preparaty wzbogacone są w substancję mumifikującą, która zapobiega rozkładaniu się ciała gryzonia i nie dopuszcza do wydzielania się przykrego zapachu. Taka trutka zaczyna działać po kilku dniach, dzięki czemu reszta gryzoni (jeżeli jest ich więcej) nie kojarzą spożycia środka ze efektem śmierci, dzięki czemu one również dają się złapać na trutkę.

 

Kot to przyjaciel człowieka, a naturalny wróg szczurów i gryzoni. Właściciele kotów nie będą szczególnie musieli zachęcać swoich pupili do wsparcia, gdyż koty we krwi mają instynkt łowcy.

 


Deratyzacja, czyli odszczurzanie. Jeżeli nasze samodzielne starania nie przynoszą pożądanych efektów, sprawę należy powierzyć fachowcom. Specjaliści od szczurów skutecznie pozbędą się szkodników, a dodatkowo zabezpieczą naszą posesję przed powtórnym pojawieniem się nieproszonego gościa. Każda firma posiada doświadczenie w tej dziedzinie. Jeżeli więc i Ty masz problemy z tego rodzaju gryzoniami, zgłoś się do nas. Działamy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Nasze wieloletnie doświadczenie skutecznie poradzi sobie z wszelkiego rodzaju gryzoniami. Nasze nowoczesne techniki walki z tymi nieproszonymi lokatorami są wyjątkowo skuteczne oraz posiadają wszelkie wymagane certyfikaty.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tępienie karaluchów


Jak w bezpieczny sposób zwalczyć karaluchy w mieszkaniu? Jest na to kilka skutecznych sposobów. Warto na początku zaznaczyć, że lepiej nie korzystać w tym przypadku z chemicznych środków owadobójczych. Są one nie tylko niekorzystne dla ludzi ale również dla naszych zwierząt i oczywiście środowiska. Dlatego do tępienia karaluchów najlepsze są naturalne sposoby.


1. Regularnie czyść swój dom. Jest to podstawowa zasada, gdyż ci niepotrzebni lokatorzy są wszędzie tam, gdzie wyczuwają jedzenie, a zadowolą się każdymi resztkami pokarmu znajdującymi się pod kanapą czy w zlewie. Eliminując okruchy jedzenia oraz plamy po rozlanych napojach, pozbędziesz się źródła pokarmu karaluchów. Te insekty są przyciągane przez cukier, dlatego nie wytarta plama po napoju z pewnością zachęci karaluchy do przeprowadzki do Twojego domu.

 


2. Kwas borowy i cukier. Mieszając te dwie substancje w równych proporcjach zlikwidujesz insekty w sposób bezpieczny. Kwas borowy dostaniesz w większości aptek oraz sklepów z artykułami spożywczymi. jest on całkowicie bezpieczny dla zwierząt, natomiast z karaluchami radzi sobie skutecznie. Aby pozbyć się insektów należy rozmieścić mieszankę cukru i kwasu borowego w miejscach, w których nie będzie on zauważalny. Ulubione miejsce karaluchów to kąt pod lodówką, ciemne szafki czy teren obok przyrządów domowych. Ale jak działa wyżej wymieniona substancja? Ano tak, iż karaluchy jedząc cukier, kwas borowy przyklei im się do nóg, który z pewnością zaniosą do gniazda, a to z kolei zabije resztę osobników. Kwas borowy to jeden z najlepszych, naturalnych sposobów na pozbycie się tych insektów. Wiele firm używa go jako składnik substancji owadobójczych.

 


Jeżeli jednak nie chcesz samemu zmierzyć się z tymi osobnikami, skontaktuj się z profesjonalną firmą, która szybko i skutecznie rozprawi się z karaluchami. Jeżeli jesteś z Olsztyna, Elbląga, Ostródy czy innego miasta województwa warmińsko-mazurskiego, zgłoś się do nas.

Oferujemy profesjonalne usługi w dobrej cenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak pozbyć się pluskiew domowych?


Pluskwa domowa jest niewielkim, ale za to bardzo uciążliwym owadem. Żywi się krwią m.in. człowieka, a poza tym lubi budować swoje lokum w naszych ulubionych miejscach czyli ciepłych łóżkach i przytulnych sypialniach. Jeżeli więc znajdziesz ślady tych małych owadów w swoim łóżku, a na ciele ślady ugryzień wypowiedz walkę małym stworzeniom. Trzeba wiedzieć, że walka z pluskwami nie jest równa, gdyż są one w stanie nawet bez pożywienia przeżyć przez bardzo długi czas chowając się w niewielkich szczelinkach u hibernując się w nich. Poznaj więc skuteczne sposoby na pozbycie się owych stworzeń.


Wysoka temperatura bronią na owady


Zarówno pluskwy jak i ich larwy oraz jaja można zlikwidować wysoką temperaturą. W tym celu należy wyprać wszystkie ubrania (te od dawna nie noszone również!), a następnie należy wysuszyć je ciepłym powietrzem i na końcu wyprasować. Ważne jest, aby wykładzina leżąca w pokoju, w którym zagnieździły się pluskwy oddać do profesjonalnego czyszczenia. Należy zadbać o wszelką sterylność w tym przypadku.


Odstraszanie pluskiew


Aby wypędzić te niechciane owady, przygotuj odpowiednią substancję na bazie domowych składników. Bardzo dobrze sprawdzi się tu olejek lawendowy oraz nafta. Poza olejkiem oraz naftą dobrym narzędziem do walki jest sam spirytus. Jeżeli pluskwy już w przeszłości gościły w Twoim domu, miejsca,w których występowały potraktuj mieszanką. W Celach profilaktycznych można posmarować również inne miejsca owym specyfikiem.


Profesjonalne usługi


Jeżeli żaden z wymienionych specyfików nie działa, należy wezwać fachową firmę, która zajmie się usuwaniem szkodników skutecznie i szybko. Usuwanie pluskiew przez profesjonalną firmę daje gwarancję pozbycia się owadów raz na zawsze. Dlatego jeżeli i Ty borykasz się z tym problemem skontaktuj się z nami. Działamy w miastach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Dotrzemy do Olsztyna, Ostródy, Olsztynka, Dobrego Miasta, Biskupca oraz innych miast.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kołatek domowy-skuteczne zwalczanie

 

Kołatek domowy to mały chrząszcz z rodziny kołatkowatych, występujący między innymi w Polsce. Jest szkodnikiem drewna, żerującym głównie w drzewie meblowym oraz budowlanym. Ten bardzo groźny insekt powoduje duże zniszczenia w drewnianych elementach budynku takich jak podłogi czy belki konstrukcyjne. Mimo iż ten szkodnik wygląda niepozornie, wyrządza bardzo duże szkody, dlatego walka z nim jest konieczna. Jak zatem skutecznie poradzić sobie z kołatkiem domowym?

 


Metody niechemiczne

 


Dużą liczebność larw mogą ograniczyć ich naturalni wrogowie tacy jak roztocze Pyemotes, błonkówka z gatunku Spathius exarator czy drapieżne chrząszcze jakimi są natrupki niebieskie. W sytuacji, gdy nawet drapieżniki kołatka nie są w stanie ich konsekwentnie wypędzić, należy sięgnąć po bardziej radykalne środki. Pożądany efekt może przynieść odkażenie wnętrza przy użyciu wysokiej temperatury ( powietrze o temperaturze ok. 40-50 stopni celsjusza), na którą kołatek jest wyjątkowo wrażliwy. Szkodniki mogą zareagować również na promienie gamma, jednak ta metoda nie przynosi oczekiwanych rezultatów.


Zwalczanie chemiczne


Zwalczanie chemiczne larw jest trudne, ponieważ w zależności od etapu rozwoju, odznaczają się różnym stopniem wrażliwości na substancje czynne, które znajdują się w preparatach chemicznych. Łatwiej jest jednak zwalczyć larwy, kiedy to są jeszcze słabo wykształcone, niż dorosłe osobniki. Przechodząc do rzeczy, skutecznymi środkami dostępnymi w marketach budowlanych zwalczających szkodniki są np. Xylodhone® T.I. Aquaréthane®, FONGITOL, Hylotox Q czy HYLOTOX PLUS. Warto jednak mieć na uwadze, iż środki te nie są bezpiecznie dla zdrowia, dlatego najlepiej stosować je na zewnątrz budynku. Jeżeli zaś chodzi o konieczność zastosowania preparatów w domu, to najrozsądniej jest wykonać taki zabieg podczas naszej nieobecności, silnie wietrząc pomieszczenie.

 

 

Jednak, aby mieć stuprocentową pewność co do pozbycia się kołatka domowego, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się dezynsekcją. Zapraszamy więc do skorzystania z naszych usług, które oferujemy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego min. w Olsztynie, Ostródzie, Dobrym Mieście czy Elblągu. Zapraszamy do kontaktu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów zapewniany najwyższą jakość w najniższej cenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak zwalczyć prusaki?


Prusak karaczany jest jednym z najbardziej nielubianych owadów, które bardzo ciężko wypędzić z domu. Żyją one wszędzie, jednak najlepiej mieszka im się właśnie w mieszkaniach, gdyż mają tam stały dostęp do pożywienia. Jednak oprócz wyżerania naszych zapasów, prusaki niszczą książki, tapety oraz rozsiewają zarazki po całym wnętrzu. Jeżeli Ty także zmagasz się z tymi insektami, koniecznie przeczytaj artykuł do końca.

 


Zwalczanie prusaka w 5 krokach.

 


1. Przede wszystkim przeszukaj całe mieszkanie. Niestety, te owady są bardzo małe, maja -10-16 milimetrów, więc dostrzeżenie ich przychodzi niełatwo. Prusaki charakteryzują się kolczastymi odnóżami i długimi czułkami. Jeżeli spotkasz jednego osobnika, jednoznacznie oznacza to, że jest ich więcej. Jednak problem w tym, że w ciągu dnia się chowają, natomiast wychodzą nocą, dlatego tylko wtedy należy ich szukać i to przy użyciu latarki, nie przy zaświeconym świetle. Należy sprawdzić szafki, kredens, spiżarnię w poszukiwaniu odchodów.

 


2. Gdy zobaczysz prusaka, podążaj za nim, aby dotrzeć do gniazda. Nie należy to do prostych czynności, jednak warto spróbować. Sprawdź dokładnie kratki wentylacyjne, rury odpływowe oraz inne miejsca przez, które ci mali nieproszeni goście mogą się przedostawać.

 


3. Jeżeli samodzielnie zamierzasz pozbyć się prusaków-nie wahaj się przed niczym. Jedna z naturalnych broni jest zmieszanie niegranulowanego kwasu borowego z białą mąką i białym cukrem w proporcjach 1:1:1. Cukier zwabi prusaki, za pomocą mąki zesztywnieją, a kwas borowy je zabije. Przynętę w szufladach, szafkach, w pobliżu odpływów, pod lodówką i piekarnikiem. Czynności należy powtórzyć trzy razy. Każdy z nich trwa około 2 tygodnie, co oznacza sześciotygodniową walkę z tymi owadami.

 


4. Ważne, aby mikstura nie dostała się do zwierząt i dzieci, dlatego należy umieścić ją w możliwie niedostępnym miejscu i pod przykryciem (prusaki i tam się dostaną).

 


5. Jeżeli uda Ci się zwalczyć prusaki, pamiętaj, aby zabezpieczyć się przed ich ponownym atakiem. W tym celu utrzymuj w domu porządek, nie zostawiaj jedzenia przez dłuższy czas w pomieszczeniu, natomiast żywność przechowuj w pojemnikach, a śmieci wyrzucaj regularnie. Naprawiaj także uszkodzone rury i krany oraz porozkładaj naftalinę w domu.

 


Jednak w przypadku, gdy nie jesteś w stanie sam sobie poradzić z tego typu insektami, skontaktuj się z profesjonalną firmą, taką jak my. Działamy na terenie miast województwa warmińsko-mazurskiego min. w Olsztynie, Elblągu, Iławie, Dobrym Mieście, Barczewie czy Ostródzie. Zapraszamy do kontaktu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rybiki cukrowe – zwalczanie

 

 


Jeżeli Twoją łazienkę zaatakowały rybiki, należy podjąć odpowiednie kroki. Rybiki cukrowe, zwane inaczej srebrzyki najlepiej czują się w łazience ze względu na panującą tam wilgoć, ciepło i ciemność. Jednak te szkodniki mogą pojawiać się również w kuchni, w szafkach, pościelach i ubraniach. Na komfortowe warunki, rybiki mogą liczyć tam, gdzie jest dużo odpadów, a budynki są dobrze ogrzane. Jak zatem się ich pozbyć? Poznaj skuteczne sposoby na ich zwalczanie.

 

 

Domowe sposoby na rybika cukrowego

 

Te małe insekty najczęściej pojawiają się w łazienkach, dlatego aby zapobiec ich występowaniu należy po kąpieli osuszyć oraz wywietrzyć pomieszczenie, otwierając drzwi i okna. Przy powietrzu poniżej 17 stopni C, znacznie spada ryzyko rozmnażania się tych owadów. Oprócz suszenia wnętrza, należy zmniejszyć ilość produktów w łazience oraz ważne jest utrzymanie czystości w kącikach pomieszczenia. Wszelkie szczeliny oraz szpary warto uszczelnić silikonem. Wilgotne miejsca w łazience osuszamy np. za pomocą pochłaniacza wilgoci, soli w woreczkach lub węgla drzewnego. Warto też od czasu do czasu przetrzeć płytki w łazience wodą z octem.

 

Preparaty na zwalczanie rybika

 


Preparat na rybiki można sporządzić samodzielnie. Wystarczy cukier puder z kwasem borowym. Konsystencja tej mieszanki powinna być gęsta, aby móc posmarować nią szafki, miejsce pod wanną czy wszelkie kąciki. Można również przygotować inny preparat składający się z cukru pudru oraz boraksu w stosunku 1:2. taką mieszankę należy rozsypać w kącikach oraz pod meblami.

 

W walce z rybikiem domowym wszelkie sposoby są dozwolone. Jednak nie zawsze przynoszą one oczekiwany rezultat. W takich sytuacjach warto skorzystać z rad doświadczonych fachowców. Nasza firma pracuje w oparciu o nowoczesne techniki oraz preparaty posiadające wszelkie certyfikaty. Działamy na terenie miasta Olsztyn, Ostróda, Dobre Miasto oraz w innych miejscowościach na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego. Przekonaj się, że zwalczanie rybika domowego może być skuteczne. Zapraszamy do współpracy. 507 093 267

 





 

 

 

 

 

 

Osy i szerszenie – zwalczanie

 

Środek lata to czas dla os. Obsiadają one surowe owoce, próbują dostać się do słoików z przetworami oraz dobierają się do cukierniczek i słodyczy. Słowem, są wszędzie tam, gdzie poczują słodką woń. Nie należy bagatelizować tych owadów, gdyż mogą być one niebezpieczne zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Aby zminimalizować potkanie z osami lub szerszeniami nie należy chodzić boso po trawie, siadać pod drzewami owocowymi oraz uważać na zbierane owoce z ziemi.

 

Zwalczanie os w mieszkaniu

 

Czy istnieje sposób na pozbycie się os? Owszem! Prostym sposobem jest postawienie w kuchni głębokiego talerza, nalać do niego wody, dodać do tego 1 łyżkę formaliny oraz 1 czubatą łyżeczkę cukru. Nie należy zapominać, aby tak przygotowaną miksturę zabezpieczyć przed dziećmi. W oknach dobrze jest zastosować moskitiery. Można także użyć tradycyjnego sposobu czyli łapki na muchy. Na zwalczanie os warto skorzystać z dostępnych na rynku preparatów na tego typu owady. Stosuje się je do opryskania futryn okien oraz drzwi balkonowych. W ten sposób tworzymy niewidoczną barierę przed osami.

 

Co zrobić, gdy osa użądli?


Gdy dojdzie do użądlenia przez osę, należy bolące miejsce potraktować plastrem świeżej cebuli lub przekrojonym ząbkiem czosnku. Ta sama zasada obowiązuje przy użądleniu przez pszczołę, po uprzednim wyjęciu żądła. Jeżeli jednak dojdzie do użądlenia przez osę osobę uczuloną na jad, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

 

Profesjonalne zwalczanie os i szerszeni


Usuwanie gniazd os lub szerszeni najlepiej pozostawić sprawdzonym fachowcom posiadającym odpowiedni sprzęt oraz właściwe umiejętności. Jeżeli i Ty zmagasz się z inwazją szerszeni lub os, skontaktuj się z nami. Działamy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w miastach takich jak Olsztyn, Dobre Miasto, Ostróda czy Iława. Zwalczanie os i szerszeni pozostaw nam i zadzwoń 507 093 267

 













Mrówki faraona – zwalczanie

 

 

 

Wbrew pozorom, mrówki faraona nie pochodzą z Egiptu, a z Indii. Niestety, dotarły do Europy, gdzie są raczej nielubianymi lokatorami. Ich zwalczanie wymaga ogromnej cierpliwości i dokładności. I niestety, ale nie jest to kwestia tygodni tylko miesięcy. A jak pozbyć się mrówek faraona?

Profilaktyka przede wszystkim

Przede wszystkim należy przestrzegać absolutnej czystości. W mieszkaniu nie może być mowy o żadnych okruszkach, resztek jedzenia czy odpadków. Żywność należy przechowywać w lodówce. I tu ciekawostka – produkty, które do lodówki się nie mieszczą powinny być przechowywane w naczyniach ustawionych w miskach z wodą. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Nóżki łóżeczka dziecięcego czy stołu kuchennego należy posmarować wazeliną. Wszelkie rury c.o. w miejscach styku ze stropem i podłogą oraz szpary przy futrynach okien i drzwi balkonowych należy starannie zalepić gipsem.

Zwalczanie mrówek faraona

Co jeżeli mrówki już zadomowiły się w naszym mieszkaniu? Wówczas należy podjąć bardziej radykalne działania. Nie każdy wie, ale przysmakiem mrówek jest gotowane żółtko. Warto więc przygotować przynętę zrobioną z jajka z dodatkiem boraksu. Ta substancja stanowi 1/10 ilości żółtka. Należy ją wykładać co 2-3 dni, a po paru tygodniach może to doprowadzić do zatrucia całego gniazda. Ważne jednak, aby zwierzęta domowe trzymać z dala od tego składniku. Inną metodą na zwalczanie mrówek jest cytryna. Sokiem z cytryny posmaruj szlaki, którymi poruszają się mrówki. Skórki z tego owocu włóż w szczeliny oraz wszelkie szpary służące za kryjówki dla mrówek.

Skuteczne zwalczanie mrówek faraona? Tylko w Olsztynie!

Jeżeli jednak nie ochoty zmagać się z tymi szkodnikami, sięgnij po pomoc fachowców. A gdzie takich szukać? Olsztyn, Dobre Miasto czy Ostróda, to miasta,w których znajdziesz pomoc w walce z insektami. Nasze doświadczenie oraz najlepszej jakości materiały szybko i skutecznie pomogą w pozbyciu się mrówek faraona. Działamy na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego, a także poza jego granicami. Jeżeli masz już dość nierównej walki z tymi szkodnikami, nie zwlekaj tylko zadzwoń 507 093 267

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rojenie się pszczół, czyli nastroje na roje

 

Czym w ogóle jest tak zwana rójka? Najprościej rzecz biorąc, to rozmnażanie rodzin pszczelich. Zapewne każdy widział lub słyszał o chmurach pszczół, błędnie z resztą nazywanych kokonami. Poniżej dowiesz się o przyczynach rojenia się pszczół, o zapobieganiu takim incydentom oraz o tym co zrobić, gdy do rójki już dojdzie. Przyczyny rojenia się pszczół Przede wszystkim zbyt ciasno ułożone gniazda. W takich warunkach pszczoły nie mają miejsca do składania świeżego pokarmu, zaś królowej brakuje miejsca do czerwienia. Nadmierna ilość pszczół to także kiepski pomysł. Rodzina pszczela jest w szczycie siły, pszczoły wręcz nie mieszczą się w ulu. Istotną przyczyna rójki jest także chęć rozmnażania się. Młode pszczoły potrzebują królowej, stąd tworzą mateczniki rojowe. Uwarunkowania genetyczne wywołujące chęć rozmnażania się również mają wpływ na tego typu zachowania.

Co robić, aby nie dopuścić do rójki?

Ważne jest dodawanie ramki z węzą – zapewnienie możliwości budowania i poszerzania przestrzeni w ulu. Pszczoły muszą też mieć miejsce do składowania pokarmu. Jest to metoda usypiająca, tłumiąca nastrojowy rój. Wówczas pszczoły mają wrażenie , że nie muszą się dzielić. Należy pamiętać także o zrywaniu wszystkich zaczątek mateczników rojowych oraz ich pełnych form. Regularne wymienianie matek także jest niezwykle istotne i powinno odbywać się co dwa lata. Stałe zbieranie ramek z zasklepionym miodem do odwirowania, poszerzanie gniazda, tworzenie okładów i zmniejszenie siły rodzin, to także ważne działania. Warto także wspomnieć o stosowaniu ramek pracy, zakładaniu nadstawek oraz blokowaniu wylotu matce np. poprzez założenie kawałka kraty przegrodowej.

Co zrobić z rojem na drzewie?

Istnieją 2 sposoby jak działać w takiej sytuacji. Przede wszystkim należy ubrać kombinezon i spryskać wiszący rój wodą. Dzięki temu pszczołom uniemożliwimy latanie, a przy tym się uspokoją. Rój należy strząsnąć np. do wiadra. Następnie rój przesypujemy do ula, z którego uciekł. Dodajemy węzę, susz i ramki z pokarmem. W ulu nie mogą się znaleźć mateczniki rojowe, a same pszczoły podkarmiamy przez syrop lub dowieszenie plastrów z pokarmem. Dodajemy także 2 ramki czerwieniem otwartym z innej rodziny. Drugim sposobem jest „ostudzenie” złapanego roju. Rojnicę z pszczołami należy przetransportować do piwnicy na kilkanaście godzin. Dalej, należy przesypać rój do ula, włożyć ramki z węza i podkarmić, w sytuacji gdy nie ma silnego pożytku w terenie. Co jakiś czas wychodzące pszczoły warto spryskać wodą. Rodziny zmniejszające swoją liczebność na skutek rójki, produkują w określonym roku mniej miodu. Rój, który wyleciał ze starą matką jest najcenniejszy, gdyż istnieje tam ponad 50% pszczół lotnych, z których pszczelarz miał miód. Pilnujmy zatem naszych pszczół! A jeżeli sam masz opory, aby sprowadzić pszczoły powrotem do ula, skontaktuj się z nami. Mieszkańcy Olsztyna, Dobrego Miasta, Ostródy czy innych miejscowości Warmii i Mazur mogą liczyć na naszą pomoc. Zapraszamy do kontaktu 507 093 267

 

 

 

 

 

 

 

Zwalczanie muszki owocówki

Muszki owocówki są niezwykle irytującymi, nieproszonymi gośćmi. Niestety, nawet jeżeli nasz dom nie wymaga posprzątania, a stare i zepsute produkty znajdują się wszędzie tylko nie w naszym domu to i tak te insekty dobrze czują się w naszym towarzystwie. Nic w tym dziwnego, wszak potrafią one złożyć nawet 500 jajeczek. Co zatem zrobić, gdy naszą przestrzeń przejmie stado bezlitosnych owadów? Są na to sposoby! Przekonaj się ! Sposób jest skuteczny, bo prosty. Wiadomo przecież, że najlepsze sposoby są najprostsze. Wystarczy do płaskiego pojemniczka lub miseczki wlać ocet jabłkowy na wysokość około 3-5 cm. Następnie należy dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Zniweluj on napięcie powierzchniowe octu w taki sposób, że w momencie gdy muszka siądzie na jego powierzchni, nie będzie mogła już po niej się poruszać. Następnie owiń miseczkę folią śniadaniową. Pamiętaj, aby zrobić to bardzo szczelnie. Kolejnym krokiem jest zrobienie za pomocą ostrego noża kilku małych dziurek. I tu należy uważać, gdyż otwory powinny mieć odpowiednie wielkości, czyli takie aby muszki mogły w nie swobodnie wlecieć, ale ucieczka powinna być uniemożliwiona. Pułapkę umieść w miejscu, gdzie owadów jest najwięcej. Po niedługim czasie zobaczysz, że coraz więcej muszek wślizguje się pod folię i zostaje w pułapce. Cóż, muszki utoną w wodzie, a to za sprawą płynu do naczyń. Dzięki niemu napięcie powierzchniowe nie będzie w stanie utrzymać się na powierzchni. A dlaczego muszki tak przepadają za octem jabłkowym? Tajemnica tkwi w zapachu, który jest taki sam, jak zapach zepsutych owoców. Jednak taki ocet można z powodzeniem zastąpić czerwonym winem ( co kto lubi). Co zrobić, gdy już muszki znajdą się w pułapce? Oczywiście pozostaje nam ich utylizacja.

Zwalczanie muszek owocówek w Olsztynie

Jeżeli nie radzisz sobie z muszkami lub jakimikolwiek innymi insektami śmiało możesz skorzystać z naszej pomocy. Działamy na terenie całego województwa warmińsko- mazurskiego i mowa nie tylko o Olsztynie, ale także Ostródzie, Iławie,, Dobrym Mieście czy Olsztynku. Zaufaj najlepszym i zadzwoń!

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Jak skutecznie pozbyć się ptaków?

Chyba każdy właściciel domu czy ogrodu zmagał się z wątpliwą przyjemnością obecności ptaków. Stworzenia te potrafią narobić wielu szkód w naszym otoczeniu. Ptaki potrafią szczególnie brudzić i niszczyć elewację budynku. Co więcej, ptasie odchody są źródłem wielu groźnych infekcji. Przede wszystkim gawrony, a raczej ich odchody powodują silne zaburzenia. Zaś szpaki z zimną krwią niszczą uprawy czy owoce. Niektórzy, aby pozbyć się ptaków decydują się na radykalne środki. Jednak my nie o takich będziemy dziś rozmawiać. Przedstawimy jednak skuteczne, ale i humanitarne sposoby na odpędzenie ptaków z naszej posesji.

Sposoby na odstraszanie ptaków

Specjalne kolce Mocuje się je na parapetach, dachach, gzymsach czy obrzeżach budynków. Zazwyczaj są to sprężyste. Stalowe kolce o średnicy 1,3 mm oraz długości około 10 cm. Mocowane są na przezroczystych listwach z poliwęglanu, dostępnych w różnych długościach. Listwy te można umieszczać w dowolnych miejscach o różnych podłożach i kształtach powierzchni. Kolce te nie okaleczają ptaków, jedynie tworzą moduły zabezpieczające powierzchnię przed ptasią obecnością. Chociaż elementy te nie są zbyt estetyczne, to skuteczności nie można im odmówić.

Ruchome pręty

Montuje się je na balkonach, tarasach czy parapetach. Podczas gdy ptak zdecyduje się usiąść na pręcie, ten zacznie się wyginać. Uniemożliwia to ptakowi przesiadywanie w jednym miejscu.

Specjalne siatki

Dość znana i popularna metoda odstraszania ptaków. Aby uniemożliwić ptakom osiadanie się np. na strychach, pod dachem czy na balkonach wystarczy umieścić tam siatkę np. z polietylenu. Takie siatki są trwałe i wytrzymałe, a do tego mogą pokryć spore połacie powierzchni.

Wykorzystanie ptaków drapieżnych

Jedne ptaki można skutecznie odstraszyć innymi – większymi, drapieżnymi. Hodowanie sokoła, orła czy jastrzębia przyniesie oczekiwany efekt. Jednak wizyty ptaków drapieżnych muszą być systematyczne, gdyż raz wystraszone małe ptaki potrafią po czasie powrócić na to samo miejsce.

Dźwiękowe i ultradźwiękowe płoszenie ptaków

Metoda ta choć jest skuteczna, to bywa także uciążliwa dla otoczenia. Ponad to nie działa na wszystkie ptaki, szczególnie gdy znajdują na wybranym terenie źródło swojego pokarmu.

Elektryczne odstraszanie

Zastosowanie prądu o napięciu około 5000 V i natężeniu około 1 J nie wyrządza ptakom krzywdy, a jedynie skutecznie je odstrasza. Metoda ta jest jednak dość droga, wymagająca szeregowego zasilania i specjalnej instalacji.

Żelowe odstraszanie ptaków

Polega to na powlekaniu płaszczyzny nietoksycznym, lepkim i odstraszającym żelem. Bezbarwna substancja sprawdza się przy odstraszaniu gołębi i wróbli działająca nawet od pół roku. Jej minusem jest fakt, że do żelowej powierzchni często przyklejają się zabrudzenia czy gałęzie. Jeżeli zmagasz się z ptakami i nie masz już pomysłu na ich odstraszenie, skontaktuj się z nami.

Skutecznie zwalczanie ptaków w Olsztynie i okolicach to nasza domena. Działamy na terenie Elbląga, Dobrego Miasta czy Ostródy, ale dotrzemy w każde miejsce gdzie potrzebna jest interwencja. Zwalczanie ptaków? Tylko dzięki nam. Zadzwoń 507 093 267

 
























Zwalczanie kołatków i spuszczeli

  

Jeżeli Twoją uwagę zwróciły drewniane meble i podłogi pokryte siecią niepokojących otworów i tuneli, to znak że do Twojego domu wdarły się kołatki i spuszczele, często błędnie nazywane kornikami. Są one powszechnym problemem właścicieli drewnianych mebli, schodów czy podłóg. Jeżeli nie zareagujemy na to w odpowiednim czasie możemy pożegnać się z naszymi pięknymi sprzętami. Istnieją różne sposoby zwalczania tych insektów- od domowego zwalczania, przez wykorzystanie gotowych środków ze sklepu, aż po pomoc fachowca.

Domowe metody walki z kołatkami i spuszczelami

Pierwszym sposobem jest skorzystanie z terpentyny i nafty. W małej butelce zmieszaj ze sobą te dwie substancje, po czym dodaj do nich naftalinę. Dalej wstrząśnij energicznie butelką, aż do całkowitego rozpuszczenia się naftaliny. Następnie za pomocą strzykawki rozpocznij dozowanie substancji do każdego otworu w drewnie. W każdym z nich umieść po kropli przygotowanego specyfiku, po czy zaklej szparę rozgrzanym woskiem pszczelim.

Warto też skorzystać z pomocy… cebuli. Wystarczy codziennie przez 14 dni nacierać powierzchnię zaatakowanego mebla świeżo pokrojoną cebulą. Po tych dwóch tygodniach zrób tygodniową przerwę, po czym ponownie wróć do codziennego nacierania cebulą.

Gotowe preparaty

 

Jeżeli nie chcesz bawić się w domowe środki, skorzystaj z gotowych specyfików. W sklepach z artykułami budowlanymi i chemicznymi dostępne są gotowe środki na tego typu insekty. W Polsce najpopularniejszymi preparatami są : Hylotox, Antox-b, Vigonez czy Culux owad-Killer. Wystarczy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.

Usługi profesjonalnej firmy

Jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się kołatków i spuszczeli. Nie tylko Ty oszczędzasz swój czas, ale i zlecasz tzw. „brudną robotę” komuś innemu. Warto wspomnieć, że fachowcy posiadają specjalne środki niedostępne dla zwykłych osób chcących podjąć walkę z insektami. Nasza firma sprawnie zajmie się zwalczaniem insektów w Twoim domu. Jesteśmy dostępni w Olsztynie, Dobrym Mieście czy Ostródzie, ale i także w całym województwie warmińsko-mazurskim. Zadzwoń już dziś!